Strony

piątek, 15 marca 2013

Zeus: Pan Olimpu

Gra wyprodukowana przez studio Impressions Games to pierwsza strategia w którą grałem. (może lepiej pasuje którą pamiętam, ponieważ były jeszcze Settlersy czy kultowe Age of Empires.)
Cel gry oczywiście jest podobny jak w każdej strategii. Zeus: Pan Olimpu to szereg kampanii w trakcie, których musimy wykonać kilka zadań. Głównym zadaniem jest zawsze stworzenie idealnego polis, które będzie dobrze funkcjonować. Mieszkańcy muszą być zaopatrzeni w wodę, ośrodki kulturowe jak Teatr czy podium filozofów. Również walory estetyczne są ważne oraz bliski kontakt z Agorą, której zadaniem jest rozprowadzanie żywności, runa, oliwy i innych gotowych produktów do domów. Gra jest utrzymana w klimacie mitologicznej Grecji. Szata graficzna oraz budynki nawiązują do starożytności. Właśnie tak wyobrażałem sobie starożytną Grecję!

Handel i produkcja to najważniejszy aspekt dobrze funkcjonującego państwa. Oprócz zarządzania importem i eksportem, ważne jest również dobre magazynowanie zasobów i spichlerzach, zbudowanie szop pasterzy wraz ze zwierzętami w wyznaczonych miejscach oraz pobieranie podatków. Budynków jest około 30, więc nie jest to zbyt wielka ilość. Jednak wystarcza to rozbudowę fajnego miasta-państwa.
Dwa najważniejsze budynki to pałac (dzięki niemu mamy dostęp do wojska. A jak mamy wojsko to oznacza prowadzenie bitew z wrogimi polis lub obrona własnego miejsca) oraz Świątynia boga.

Zeus: Pan Olimpu oferuje nam 20 bóstw oraz herosów, którzy są nam niezbędni w czasie kampanii aby pokonać mitycznego wroga. Do pamiętnych wydarzeń możemy zaliczyć walkę Heraklesa z Hydrą czy Odyseusza z Cyklopem.
Warto zapoznać się z Zeusem.Gra jest warta uwagi szczególnie jeżeli ktoś lubi mitologię. Idealnie zobrazuje nam starożytne czasy Grecji i jej rozkwit. Wymagania gry są tak małe (166 MHZ, 32 RAM, 2MB karta graficza i uwaga! myszka kompatybilna z Windows!) a wrażenie z gry ogromne! Polecam! Do gry wyszedł również dodatek Posejdon. Nowościami jest Altantyda, nowe budynki, kilka nowych kampanii i funkcji. Jednak nie miałem okazji zagrać w owy dodatek.
Na koniec zamiast filmu opis wszystkich bogów (zaczerpnięte z wiki)
  • Zeus – bóg bogów, automatycznie walczy z wszystkimi wrogimi bogami, potrafi błogosławić to wszystko, co inni bogowie, daje wyrocznie, modlitwa do niego pozwala uzyskać jego wsparcie w obronie miasta.
  • Posejdon – wspomaga rybaków, błogosławi stajnie, połowy jeżowców i rybaków, modły do niego dają kosze ryb, daje morskiego potwora – Krakena.
  • Hades – wspomaga górników, błogosławi mennice, daje potwora – Cerbera, modły do niego dostarczają drachm (pieniędzy).
  • Demeter – wspomaga rolnictwo, błogosławi plantacje, modły do niej dają kosze żywności.
  • Afrodyta – wspomaga przyrost naturalny, automatycznie wszystkie miejsca stają się bardziej atrakcyjne, powstrzymuje wszelką emigracje, chroni miasto przed niesprzyjającymi bogami (takimi jak Hefajstos, Ares, Hermes, Dionizos) modlitwa do niej powoduje, że do pustych domów znów wprowadzą się ludzie.
  • Atena – bogini mądrości i rzemiosła, błogosławi tłocznie oraz szopę postrzygaczy, ofiarowuje oliwę i oliwki za modły, przy jej świątyni pojawiają się drzewa oliwne, żołnierze automatycznie stają się silniejsi, broni miasta przed wrogimi wojskami.
  • Ares – wspomaga żołnierzy, daje potwora – smoka, daje 2 oddziały walecznych spartan, modły do niego sprawią, że dołączy do żołnierzy w wojennej wyprawie.
  • Apollo – wspomaga sztukę i medycynę, daje wyrocznie, zabija atakujące potwory, modły do niego sprawią, że usunie on zarazę z miasta.
  • Artemida – błogosławi myśliwych, daje dwa oddziały walecznych amazonek, modły do niej dają dziczyznę.
  • Hefajstos – wspomaga płatnerzy i górników (błogosławi odlewnie), w wszystkich 4 rogach świątyni pojawia się ruda miedzi, modły do niego sprawiają, że Talos broni miasta.
  • Hermes – wspomaga kupców, wszyscy zwykli dostawcy, kupcy i statki kupieckie poruszają się znacznie szybciej, modły sprawiają, że można wypełnić prośbę o surowce z innego miasta bez naruszania zapasów.
  • Dionizos – przy jego świątyni wyrastają winogrona, w mieście nie ma niezadowolenia, błogosławi winnice, modły do niego dają wino.

1 komentarz:

  1. To je Gryfno Szpilo. Szpilołeh to całe nucki!

    OdpowiedzUsuń